Amasya Valiliğinden Özdağ’ın iddialarına yanıt: Hukuki işlem başlatılacak

Amasya Valiliği, Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın, Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde, jandarma güçlerinin, köylülere saldırdığı ve köylü bayanları darbettiğine ait savlarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, “Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisindeki, palavra ve iftiraya dayalı basın toplantısı üzerine kamuoyunu hakikat bilgilendirmek emeliyle açıklama yapılması muhtaçlığı doğduğu” belirtildi.

“Ümit Özdağ yaptığı açıklamalarda Taşova ilçemiz Çambükü köyünde, devletimizin jandarma güçleri ile köylülere saldırdığı ve köylü bayanların darbedildiğine ait son derece mesnetsiz ve devlet üniteleri ile güvenlik güçlerini karalama maksadı taşıyan ithamlarda bulunmuştur” ifadesine yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Özdağ ayrıyeten savlarını daha da ileri düzeylere taşımış ve darbedilen bayanların Taşova Devlet Hastanesine dahi kabul edilmediği iftirasına başvurmuştur. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın onayı ile kurulan Taşova Organize Sanayi Bölgesi mülkiyetinde bulunan ve geçmiş yıllarda 550 dekarı Çambükü köyü halkı tarafından işgal edilen kamu yerinde, altyapı çalışmaları yapıldığı esnada Çambükü köyünde yaşayan ve çoğunluğu bayanlardan oluşan bir küme vatandaşımız, çalışma yapmak üzere bölgeye sevk edilen kamu kurumlarına ilişkin iş makinelerini engellemişler, güvenlik güçlerine de dirençte bulunmuşlardır. Buna rağmen kolluk ünitelerimizce itidal içerisinde hareket edilmiş ve vatandaşlarımıza yönelik orantısız hiçbir müdahalede bulunulmamıştır.

Çalışmalar esnasında halkımızı provoke eden ve güvenlik güçlerine dirençte bulunan 9 erkek ile bayan jandarma işçimizi yaralayan 1 bayan olmak üzere, toplam 10 kişi savcılık talimatıyla gözaltına alınmış ve tıpkı gün içerisinde sözleri alınarak özgür bırakılmışlardır. Taşova Devlet Hastanemize müracaatı kabul edilmeyen rastgele bir vatandaşımız da bulunmamaktadır.”

“HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAK”

Özdağ’ın, Vali Mustafa Masatlı’nın “kendisine hakaret içeren telaffuzlarda bulunduğu” halindeki isnatlarının da “tamamen gerçek dışı ve iftiradan ibaret olduğu” vurgulanan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Taşova Çambükü köyü bayanlarından oluşan bir heyet, 22 Ağustos 2022 günü saat 16.30 sıralarında Valilik makamında sayın Valimiz ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve bu görüşme esnasında Özel Kalem Müdürlüğünde vazifeli biri bayan olmak üzere, 2 işçi de hazır bulunmuştur. Bayanlarımızdan oluşan heyete, OSB’nin ehemmiyeti ve Taşova ile Amasya’mıza sağlayacağı katkılar noktasında bilgilendirmelerde bulunulmuş ve rastgele bir olumsuzluk yaşanmadan, vatandaşlar valilik binasından ayrılmıştır. Sonuçta, devlet idaresi önemli bir iştir. Valimizin resmi bir kabulde ve bilhassa de bayanlarımızın da bulunduğu bir ortamda sav edilen hakaret kelamlarını kullanması mümkün değildir. Ümit Özdağ’ın siyaset yapmak uğruna palavra ve iftiraya dayalı, güvenlik güçlerimizi ve kamu görevlilerini yıpratmaya yönelik telaffuzlarına karşı Valiliğimiz gerekli tüzel süreçleri başlatacaktır.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir