BM’de Feridun Sinirlioğlu’na Afganistan görevi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’nu Afganistan için Özel Kıymetlendirme Misyonu Koordinatörü olarak atadığı duyuruldu.

Atamayı, BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında açıkladı.

Atamayla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Guterres’in bağımsız değerlendirmeyi Sinirlioğlu’nun yürütmesini ve “Afganistan’ın karşılaştığı mevcut sınamalar” hakkında bütüncül ve dengeli teklifler sunmasını istediği belirtildi.

Büyükelçi Sinirlioğlu’nun memleketler arası ilgiler ve diplomasi alanında çok tecrübeli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Büyükelçi’nin mesleğinde siyasi, insani, kalkınma, insan hakları ve arabuluculuk evraklarını yürüttüğü söz edildi.

Açıklamada, Sinirlioğlu’nun Orta Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’dan Afganistan’a çok geniş bir coğrafik bölge hakkında bilgisi ve tecrübesi olduğu vurgulandı.

2015’te Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Sinirlioğlu Dışişleri’nin “en uzun mühlet müsteşarlık yapan” diplomatlarından biri olarak tanınıyor. Sinirlioğlu, 2016-2023 yıllarında Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi olarak vazife yaptı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir