David Beckham, Dünya Kupası elçiliği hakkındaki eleştirileri ilk kez yanıtladı

Futbol efsanesi David Beckham, Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’nda turnuva elçisi olmasına yönelik tenkitlerle ilgili birinci defa açıklama yaptı. 

Katar ve Dünya Kupası ülkedeki emekçi vefatları, alkol kısıtlaması ve LGBT+ haklarıyla ilgili tavrı sebebiyle sıkça eleştirildi. Eşcinsel ikonu olarak görülen Beckham da turnuvanın yüzü olma teklifini kabul edince reaksiyon çekti.

AFP, mutabakatla ilgili birinci haberlerde Beckham’ın 10 yılda 180 milyon dolar alacağının geçildiğini fakat son bilgilerin farklı olduğunu yazdı. Buna nazaran Beckham ve Katar senede yaklaşık 15 milyon dolara üç yıllığına anlaştı.

Beckham’ın elçiliği kabul etmesine reaksiyon gösteren Britanyalı komedyen Joe Lycett, yıldız isme 13 Kasım’da vazifesi bırakma daveti yapmıştı:

“Dünya Kupası elçiliğini bırakırsan eşcinsel kuruluşlarına 10 bin sterlin (yaklaşık 230 bin TL) bağışlayacağım.”

Beckham Katar’da uzunluk gösterince Lycett, protesto için para üzere görünen kağıtları öğütücüde parçalamıştı. Komedyen daha sonra yaptığı açıklamada parayı aslında parçalamadığını ve LGBT+ örgütlerine bağışladığını duyurmuştu.

The New York Times’ta iki gün evvel geçilen “Dünya Kupası’nın kayıp sözcüsü” başlıklı haberdeyse Katarlı yetkililerin, Beckham’la yapılan muahededen mutlu olmadığı öne sürülmüştü. Katar’ın yatırımdan bekledikleri getiriyi almadığı ve bu yüzden hüsrana uğradığı argüman edilmişti.

Haberde Beckham’ın turnuvada nasıl uzunluk göstereceğine dair katı şartlar koyduğu ve LGBT+ haklarıyla ilgili sorulardan kaçınmak için tedbirler alındığı yazmıştı.

Independent Türkçe’nin haberine nazaran; Beckham, sözcüsü aracılığıyla Lycett’a yaptığı açıklamada bu tenkitlere cevap verdi.

“Daha fazla empati ve anlayış”

David hem bir oyuncu hem de bir elçi olarak birçok Dünya Kupası ve turnuvada yer aldı. Sporun dünyada yeterlilik için bir güç olacağına her vakit inandı. Dünyanın en tanınan sporu olan futbol da insanları bir ortaya getiriyor ve topluluklara gerçek bir katkı sağlıyor” tabirlerinin yer aldığı açıklama şöyle devam etti:

“Ortadoğu’da savunulan farklı görüşlerin olduğunu görüyoruz lakin bölgede düzenlenen birinci Dünya Kupası’nın problemler hakkında tartışmayı teşvik etmesini olumlu buluyoruz. Bu ilginin tüm insanlara daha fazla anlayış ve empati sağlamasını umuyoruz.”

Bunun Beckham’ın husus hakkındaki birinci açıklaması olduğuna dikkat çeken komedyen Lycett tüzel sakıncası olabileceği gerekçesiyle kendisine yorum yapmamasının tavsiye edildiğini açıkladı.

TIKLAYIN | Dünya Kupası finali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir