Dünya Tütünsüz Günü’nde farkındalık yaratmak için ‘izmarit toplama’ etkinliği yapıldı

Antalya’nın Serik ilçesinde “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” kapsamında gönüllüler, deniz kenarına atılan sigara izmaritlerini toplama aktifliği düzenledi.

İlçe Sıhhat Müdürlüğünce Boğazkent Kıyısı’nda düzenlenen programa, Müdürlük çalışanları, gönüllüler ve tatil yapan kimi turistler katıldı.

Sahile atılan sigara izmaritlerini toplayan iştirakçiler, tütün eserlerini kullananların bırakmasına ve bu kapsamda şuur oluşturulmasına yönelik çalışma yaptı.

İlçe Sıhhat Müdürü Nurgül Türk Kılınç, gazetecilere yaptığı açıklamada, sigarada çok fazla ziyanlı hususun bulunduğunu, nikotin içeren eser olduğunu lisana getirdi.

Sigaranın bilhassa kanser, teneffüs yolu ve kardiyovasküler başta olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu anlatan Kılınç, sigaranın sıhhate olan tesirlerinin yanı sıra tabiata ve topluma da büyük ziyanları bulunduğunu söz etti.

Sigaranın tabiata verdiği ziyanları göstermek için aktiflik yaptıklarına değinen Kılınç, “Kısa müddette çok sayıda izmarit topladık. Vatandaşlarımıza sigarayı bırakmalarını tavsiye ediyorum. Bu hususta ALO 175 sigarayı bırakma sınırını arayarak dayanak alabilirler. Hastanelerimizin sigarayı bırakma polikliniklerine başvurabilirler.” diye konuştu.

ETKİNLİKLER KAPSAMINDA FİDAN DİKİLDİ, STANTLAR KURULDU

Öte yandan, Vilayet Sıhhat Müdürlüğünce kent merkezi ve ilçelerinde sigaranın etrafa verdiği ziyana dikkati çekmek için çalışma yapıldı.

Kepez, Akseki ve Gazipaşa ilçelerinde fidan dikildi, Kemer’de deniz kenarında izmarit toplandı, Aksu’da işletmelere taşınabilir eğitim verildi, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gündoğmuş, Kaş, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca ve Muratpaşa ilçelerinde stant kurulup broşür dağıtıldı, İbradı’da eğitim toplantısı düzenlendi.

ORDU’DA ETRAFA VERİLEN ZİYAN GÖZLER ÖNÜNE SÜRÜLDÜ

İl Sıhhat Müdürü Dursun Tüzün, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü hasebiyle Tayfun Gürsoy Parkı’nda gerçekleştirilen aktiflikte, tütün ekimi ve kullanımına ait bilgi verdi.

Tütünün yalnızca sigara için kullanıldığını, üretiminden tüketimine kadar da ziyanlarının görüldüğünü belirten Tüzün, “Tütün ve izmaritin çimlere atıldığı yerde bir sarılık göreceksiniz, mantarlaşma. Zira tütünün, izmaritin içinde bile virüsler var. Bu virüsler çime ziyan veriyor. İçtiğimiz sigara, dudağımızdan başlayarak mesane, kolon kanseri olsun her türlü kanseri yapmakta.” dedi.

Tüzün, bir yönetici olarak sigara yerine hava almak yahut çay içmek için mola verilmesini istediklerini vurgulayarak, sigara içilen bir konutta, koku ve dumanla yaşamanın zararlarına işaret etti.

Özellikle gençlere sigarayı bırakmalarını tavsiye eden Tüzün, “Burada fidan dağıtımı olacak. Biz diyoruz ki ‘Yere izmarit atmayın, tohum atın, fidan atın. Yeşillensin, ormanlar oksijen üretsin.’ Buradaki emelimiz da bu. Ben, tüm dünyaya tütünsüz bir gün, bir yıl diliyorum.” diye konuştu.

Konuşmanın akabinde Tüzün, sıhhat çalışanları ve öğrenciler ile park ve kıyı boyunca yerdeki izmaritleri topladı.

Etkinlik çerçevesinde 500 çam, maviyemiş ve dağ çileği fidanı, iştirakçilere ve etraftaki vatandaşlara dağıtıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir