İranlı oyuncu Terane Alidusti ‘protestoları kışkırtmak’ suçlamasıyla gözaltına alındı

İranlı aktris Terane Alidusti‘nin Mahsa Amini‘nin vefatından sonra başlayan “protestoları kışkırtmak” suçlamasıyla gözaltına alındığı duyuruldu. Alidusti, 10 Kasım’da toplumsal medya hesabından başörtüsüz bir fotoğrafını yayımlamıştı.

Konuya ilişkin İran’ın yarı resmi ajansı Tesnim’de yayımlanan habere nazaran, gözaltına alınan aktris Alidusti’ye “yanlış ve çarpıtılmış içerik yayımlamak”, “isyanları kışkırtmak” ve “İran karşıtı kümeleri desteklemek” üzere suçlamalar yöneltildi. Haberde öbür bir bilgi paylaşılmadı.

Terane Alidusti, 2016’da en uygun yabancı sinema Oscar’ı alan “Furuşende (Satıcı)” sinemasındaki rolü ile dünya çapında ün kazanmıştı.

“Kan dökülmesini seyredenler insanlığın yüz karasıdır”

İranlı aktris, Amini’nin vefatından sonra başlayan ve üçüncü ayını geride bırakan protestolara takviye için 10 Kasım’da toplumsal medya hesabından başörtüsüz bir fotoğrafını yayımlamış ve 8 Aralık’ta da şovlarla temaslı olarak Muhsin Şikari isimli bir kişinin idam edilmesine toplumsal medya hesabından reaksiyon göstermişti. Alidusti, “Sessizliğiniz zulüm ve zalime takviye manasına gelir. Kan dökülmesini seyreden ve harekete geçmeyen memleketler arası örgütler insanlığın yüz karasıdır “ sözlerini kullanmıştı.(AA)

TIKLAYIN I Mahsa Amini protestolarına dayanak olan İranlı ünlü oyuncu “Ülkeden ayrılmayacağım” dedi; başörtüsüz fotoğrafını paylaştı

TIKLAYIN I İran’da protestolara dayanak için başörtüsünü çıkaran oyuncular tutuklandı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir