İstanbul Müzik Festivali, Fazıl Say ve Serenad Bağcan ile sona erecek

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 51. İstanbul Müzik Festivali sona eriyor. 1 Haziran’da başlayan şenlik, İstanbul’un 18 farklı yerinde gerçekleştirilen 24 konserde Türkiye ve yurtdışından, ortalarında klasik müzik dünyasının yıldız solistleri ve seçkin orkestralarının da yer aldığı 60’ın üzerinde ismi ağırladı. Şenlikte, 8 eser dünya prömiyeri, 4 eser Türkiye prömiyeri yaptı.

51. İstanbul Müzik Şenliği, 5 Temmuz Çarşamba akşamı Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda gerçekleştirilecek Fazıl Say & Serenad Bağcan’ın “Dünya Anne” konseriyle sonlanacak. Fazıl Say’ın, bugüne kadar edebiyatımızda derin izler bırakan şair ve muharrirlerin yapıtlarından ilhamla, İstanbul Müzik Festivali’nin siparişi üzerine bestelediği “Dünya Anne” müzikleri prömiyerini şenlik kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda unutulmaz bir konserde yapmıştı.

51. İstanbul Müzik Festivali’nin konserlerine ve etkinliklerine 25 bine yakın izleyici katıldı.

FESTİVAL, BİRÇOK YILDIZ İSMİ AĞIRLADI

51. İstanbul Müzik Şenliği kapsamında düzenlenen konserlerde, Salzburg Mozarteum Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Hollanda Kraliyet Concertgebouw Oda Orkestrası, Münih Oda Orkestrası, Borusan Quartet üzere toplulukların yanı sıra Anne-Sophie Mutter, Barbara Hannigan, Fazıl Say, Nicolas Altstaedt, Matthias Goerne, Arabella Steinbacher ve Avi Avital üzere birçok yıldız isim izleyiciyle buluştu.

İstanbulluların ağır ilgi gösterdiği şenlik konserleri bu yıl Atatürk Kültür Merkezi, Babylon, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Four Seasons Bosphorus Atik Paşa Terası, Fransız Sarayı, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, İş Kuleleri Salonu, Mevlanakapı Kara Surları Ziyaretçi Merkezi, Rahmi M. Koç Müzesi, Saint Benoit Fransız Lisesi Büyük Avlusu, Süreyya Operası, Yerebatan Sarnıcı, Güçlü Performans Sanatları Merkezi Sky Lounge üzere yerlerde gerçekleşti.

Fenerbahçe Parkı’nda düzenlenen fiyatsız hafta sonu konserlerine İstanbullular büyük ilgi gösterdi. İKSV Alt Kat işbirliğiyle düzenlenen Müzikli Bir Hafta Sonu başlıklı seride ise çocuklar fiyatsız atölye ve etkinliklerde bir ortaya geldi.

Müzik Rotası’nın bu yılki durağı Balat oldu. Özel Fener Rum Ortaokulu ve Lisesi, Sveti Stefan Bulgar Kilisesi (Demir Kilise) ve Aya Dimitri Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki konserlerin akabinde rotanın kapanış konseri ise Balat kıyısındaki Akşemsettin Parkı’nda gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir