SÖZCÜ’nün iki yazarına ödül

Çağdaş Gazeteciler Derneği Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin desteklediği, 30. ÇGD Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

9 KATEGORİDE 31 ÖDÜL VERİLDİ

30. ÇGD Uğur Mumcu Anma Gecesi ve Ödül Töreni’nde, Uğur Mumcu Anma Mükafatları 9 kategoride 31 bireye verildi. Ödül merasimine Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, KKTC’nden siyasetçi Serdar Denktaş, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Araç ile sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

“30 YILDIR ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR”

İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası ve Koroları’nın, günün mana ve kıymetine uygun yapıtları seslendirmesi ile başlayan ödül merasiminin açılış konuşmasını yapan Çağdaş Gazeteciler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Can Hacıoğlu, “Tam 30 yıl geçmiş, ÇGD üyesi Uğur Mumcu ağabeyimiz katledildiğinde Eskişehir’de, her mevt yıl dönümünde ödül merasimi yapmaya karar verdik. Türkiye’nin her yerinde anma merasimleri düzenlenirken yalnızca biz ödül merasimi yapıyoruz. Liderimiz Ahmet Ataç’ın vazifeye gelmesi ile birlikte ödül merasimimiz daha manalı hale geldi ve 1999’dan bu yana Tepebaşı Belediyemiz ile birlikte düzenliyoruz. 30 yıldır adalet arayışımız sürüyor, yargıçlar ve savcılar değişti ancak bizim arayışımız değişmedi. Dileğimiz; başta Uğur Mumcu olmak üzere katledilen aydınlarımızın cinayetlerinin aydınlatılması ve adalet arayışımızın sona ermesidir. Belediyemize ve sayın Ahmet Ataç’a 30 yıldır sabır ve inatla bu tertibi yaptıkları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“KEŞKE UĞUR MUMCU ÜZERE ÖZGÜR YAZILAR YAZABİLEN GAZETECİLER ÇOK OLSA”

Gecede daha sonra mükafatların takdim edilmesine geçildi. Yılın siyaset mükafatını almaya hak kazanan CHP Küme Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve CHP Küme Başkanvekili, İstanbul Milletvekili Engin Altay’a ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen verirken, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’a mükafatını ÇGD Eskişehir Şube Başkanı Can Hacıoğlu, Eski Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu siyasetçi Serdar Denktaş’a mükafatını de CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer takdim etti.

Törende konuşan CHP Küme Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Keşke, Uğur Mumcu üzere Türkiye’ye yönelik her türlü siyasi ve ekonomik ablukaya, basınca, hücuma karşı Uğur Mumcu’ların çoğaldığı ve Uğur Mumcu üzere özgür yazılar yazabilen gazeteciler ve basın kuruluşlarının çok olduğu bir Türkiye olsa. Maalesef basında da üzülerek tabir etmek lazım ki Türkiye gerçeklerinin dışında diğer bir Türkiye tasaffur eden bir medyayla da karşı karşıyayız. Uğur Mumcu üzere gazeteciler çok az kaldı. O periyot Uğur Mumcu’nun yazdığı üzere özgür yazı yazabilen, haber yapabilen gazeteler ve televizyonlar çok az kaldı. Yok değiller. Türkiye’nin özgürlüğü, Türkiye’nin demokrasi ile kavuşmasına çok az kaldı. Türkiye’nin demokrasi ile buluşturmak istemeyenlerin önünde Uğur Mumcu bir engeldi. Uğur Mumcu katledildi fakat davası, mücadeleci ruhu ve şuuru hala kimi birçok gazetecide, basın kuruluşunda mevcut. Türkiye’yi özgürleştireceğiz” biçiminde konuştu.

“ONUN GAYRETİNİ ÖLENE KADAR SÜRDÜRECEĞİME KELAM VERİYORUM”

Törende konuşan CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, Uğur Mumcu’yu defnederken kendisinden bir kesim kopmuş üzere hissettiğini belirterek, “Sadece onu vuranların değil onu koruyamayanların da kabahati var. Bu nedenle siyasetin içerisine girdim. O yüzden taşın altına elimi sokayım istedim. Zira onun bu ülkeye bıraktığı miras, özgürlük davasından, hürriyet davasından, insanlık davasından bıraktığı miraslar sanki ben de katkıda bulunabilir miyim diye. Bilmiyorum ona layık olabildim mi? Onun gayretini ben de ölene kadar sürdüreceğime kelam veriyorum” dedi.

SÖZCÜ’YE İKİ ÖDÜL

30. Uğur Mumcu’yu Anma Ödül Merasiminde SÖZCÜ muharrirleri Rahmi Turan ve Sultan Uçar basın kategorisinde mükafata layık görüldü.

SÖZCÜ muharriri Rahmi Turan’a mükafatını Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, yine SÖZCÜ müellifi Sultan Uçar’a da mükafatını CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz takdim etti.

Gecede konuşan SÖZCÜ muharriri Rahmi Turan Uğur Mumcu’nun araştırmacı ve dürüst bir gazeteci olduğunu belirterek şunları söyledi;

*Uğur Mumcu alçakça bir hücum ile hayatını kaybetti. Lakin o bu türlü bir akına uğrayacağını biliyordu. Olaydan bir ay kadar evvel kendisiyle telefonla konuştuğumuzda bunu bana söylemişti.

*O kahramanca, cesurca yobazların üzerine gitti, yolsuzlukların üzerine gitti, mafyanın üzerine gitti. Bu bahiste çok sayıda kitap yazdı, yüzlerce de köşe yazısı yazdı. Katledildiği 1993 yılına kadar sayısız yolsuzlukları ortaya çıkardı. Yobazlarla, gericilerle, dincilerle bakınız dindar değil dincilerle uğraş etti.

*Dindarlara her türlü hürmeti vardı. Lakin dinciler, dini çıkarlarına alet olarak kullanan bireylerdir. Uğur Mumcu mesleğimizin en parlak isimlerinden birisiydi. Benden 3 yaş küçüktü lakin 51 yaşında hayata veda etmek durumunda kaldı.

*60 yıllık meslek hayatımda çok sayıda ödül aldım. Ancak aldığım bütün mükafatların üzerinde bugün alacağım Uğur Mumcu ödülünün manası ve kıymeti benim için çok fazla.

“YAZMAK NE KADAR PAHALI İSE SUSMAK TA O KADAR BÜYÜK BİR SUÇTUR”

SÖZCÜ müellifi Sultan Uçar da aldığı mükafatın kendisi için çok manalı olduğunu belirterek şunları söyledi:

*Uğur Mumcu’nun ortaokulda kitaplarını okurdum. Lise yıllarında gazeteci olmaya karar verdim. Benim üniversiteyi kazandığım yıl, ne yazık ki bu müthiş katliam gerçekleşti. Evvel hareketlere katıldım akabinde Babıali’nin kapısını çaldım ve gazeteci olacağımı söyledim.

*Çünkü bu benim ortaokulda karar verdiğim bir bayrak yarışı olmalıydı. Uğur Mumcu’nun kitaplarını okumuş, fikirlerini benimsemiş özümsemiş bir gazeteci olarak araştırma odaklı çalışıyorum. Karanlık günlerden geldik lakin aydınlandı mı ülkemiz?

*Ben şuna inanıyorum: ülkemizin bütün soru işaretlerinin yanıt bulabilmesi için, aydınlanabilmesi için, karanlık gördüğümüz bütün odaklardan kurtulabilmemiz için evvel eğitimde yol almalıyız, evvel eğitim, eğitim ve eğitim diyorum. Kendileri de aslında bunu işaret ediyorlardı.

*Yazmak kadar, konuşmak kadar; yazmak ne kadar bedelli ise susmak ta o kadar büyük bir kabahattir. Biz yazmaya devam edeceğiz. Milletvekillerimiz de konuşmaya devam edecekler. Ümit ediyorum Türkiye bu karanlıklardan ve karanlık günlerden kurtulacaktır.

*Uğur Mumcu idolümüz olan birisi. Allah rahmet eylesin, parıltı içinde yatsın. Son nefesimize kadar yazmaya devam edeceğiz.

30. Uğur Mumcu’yu Anma Ödülleri’ni kazananlar ise şu biçimde:

Siyaset kategorisinde: CHP Küme Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Küme Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, KKTC’nden Siyasetçi Serdar Denktaş.

Basın kategorisinde: Gazeteciler; Rahmi Turan, İlker Karagöz, Serhan Asker, Timur Soykan, Sultan Uçar, İsmail Saymaz, Murat Ağırel.

Hukuk kategorisinde: İstanbul Baro Lideri Avukat Filiz Saraç.

Sanat kategorisinde: Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Metin Uca, Ressam Prof. Atilla Atar, Dr. Ercan Kesal, Senarist, Direktör Işıl Özgentürk, Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Festivalleri Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem, İhtilal Otomobilleri Oyuncuları İhtilal Özder Akın, Mert Kırlak, Altan Gördüm, Vahide Perçim, Ali Düşenkalkar.

Spor kategorisinde: Dünya Pentlanton 3.sü Prensip Özyüksel, Kickboks Avrupa Şampiyonu Emre Karaca, Boksör Dilara Yücel.

Sağlık kategorisinde: ESOGÜ Fen Fakültesi Fizik Kısmı Akademisyen, Bilim İnsanı, Düşünür-Yazar Prof. Dr. Tamer Akan.

Yaşam Uzunluğu Başarı kategorisinde: Siyasetçi, Yazar, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun.

Araştırma-Mücadele kategorisinde: KONDA araştırma, T24, Oksijen Muharriri Bekir Ağırdır, Akademisyen, Ekonomist, ENAG/Enflasyon Araştırma Kümesi Yöneticisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy.

Onur Mükafatı kategorisinde: Hukukçu, 14. Dönem Anayasa Mahkemesi Başkanı ve 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir