Yargı son kararı verdi: Aydın Kızılcaköy, JES direnişini kazandı

Efeler ve İncirliova ilçelerindeki Kızılcaköy, Dereağzı ve Gerenkova mahallelerini kapsayan alanda kurulması planlanan Sarı Zeybek Jeotermal Güç Santrali Projesi için verilen Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının iptali istemiyle Efeler Belediyesi’nin Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na karşı açtığı dava, Efeler Belediyesi’nin lehine sonuçlanmıştı. Bakanlığın devam ettirdiği davada mahkeme, ÇED olumlu kararının 2’nci sefer iptaline ait karar vererek davayı Efeler Belediyesi lehine kesin olarak sonuçlandırdı.

Yargı yolunun sona erdiği dava ile Efeler Belediyesi’nin kazandığı hukuk zaferiyle bölgeye ziyan verecek tesisin üretiminin önüne geçildi.

BAŞKAN ATAY: “BU HUKUK ZAFERİ HAKKINI SAVUNAN HALKIMIZA İYİ OLSUN”

Kararı değerlendiren Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Her vakit söylediğimiz üzere, biz jeotermalden elektrik üretimine karşı değiliz lakin vahşice üretilmesine karşıyız. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere, tüm canlı ömrüne ziyan verecek biçimde uygulamalar yapılmasını istemiyoruz. Buna karşı tüzel yerde hakkımızı aradık ve kazandık. Mahkeme en son kararı vererek davayı sonuca bağladı. Hukuk zaferimiz hayat hakkını sonuna kadar savunan halkımıza güzel olsun” dedi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir