iPhone 14, bekleyenlere kötü haber!

Apple, teknoloji tutkunu kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratacak açıklamayı yaptı. iPhone 14 yahut iPhone Pro Max üzere eserleri almak isteyenler, uzunca bir müddet beklemek zorunda kalacak.

Çinli yetkililer, 2 Kasım’da Foxconn tarafından işletilen ve dünyanın en büyük iPhone üretiminin yapıldığı fabrikanın bulunduğu bölgeyi yedi gün boyunca kilitledi. Apple’ın duyurusu, Çin’in sıfır Covid’e olan taahhüdünü yinelemesi ile geldi.

Eylül ayında yeni iPhone serisini piyasaya süren Apple’dan yapılan son açıklamada, “Covid-19 salgını boyunca yaptığımız üzere, tedarik zincirindeki çalışanların sıhhatine ve güvenliğine öncelik veriyoruz. iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerine yönelik güçlü talep görmeye devam ediyoruz. Lakin,  müşteriler yeni eserlerini almak için daha uzun bekleyecekler” denildi.

Diğer taraftan, Apple’ınn açıklamasının Çin’in yakın gelecekte Covid-19 kısıtlamalarını kaldıracağını ümit eden yatırımcıları hayal kırıklığına uğratması bekleniyor. Çin borsaları, Covid-19  karantinalarının sona erdiği söylentilerinin akabinde Cuma günü keskin bir halde yükseldi.

Çin hükümetinin corona virüsün yayılmasını durdurma konusundaki inatçı yaklaşımı, büyük bir ekonomik maliyetle geldi. Lakin politikayı şahsî olarak destekleyen ülkenin lideri Xi Jinping, yakında gevşeyeceğine dair hiçbir belirti göstermedi.

Öte yandan, son sayılar, dünyanın en büyük ikinci iktisadının, kalıcı Covid kısıtlamaları ve global bir sakinlik riskinin neden olduğu uzun periyodik zorluklarla başa çıkmak için uğraş ettiğini işaret ediyor. Pazartesi günü açıklanan Çin ticaret sayıları, ithalat ve ihracatının Ekim ayında beklenmedik bir biçimde daraldığını gösterdi. İhracat,  Eylül’deki yüzde 5,7’lik artışın tam bilakis, bir evvelki yıla nazaran yüzde 0,3 düştü. 

Ayrıca, Çin geçen pazar günü 5 bin 643 yeni Covid-19 olayı bildirdi. Foxconn fabrikasının bulunduğu Zhengzhou ise  orta Çin’deki Henan eyaletinin başşehri ve yaklaşık 10 milyon şahsa mesken sahipliği yapıyor. Kentte şimdiye kadar  3 bin 683 olay ve 22 vefat kaydedildi.

Fabrika içinde de hadiseler tespit edildi ve bu da çalışanların binadan kaçmasına neden olan ani bir kapanmaya yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir